Јошевска: Ублажените казни кај нас предизвикуваат сообраќајна деликвенција, каењето за делото не е олеснителна околност

You must need to login..!

Опис

Лавина реакции кај јавноста предизвикаа двете последни пресуди кога поради сообраќајки со смртни последици, обвинтите добија ублажени и условни казни. Сообраќајката на Стража со една жртва која ја направи Кичеец и случајот со двете загинати момчиња во Охрид во тешка сообраќајна несреќа во која имаше и други тешко повредени ги коментираше адвокатката Сузана Јошевска.


-Во праксата со соочуваме со три проблематични точки. Првата се однесуваа на квалификација на делата кај сообраќајни несреќи со смртни последици, втората е судот кој и покрај законски определенините казни оди под законскиот минимум без да објасни зошто и третиот се вештачењата поради тоа што впечаток е дека пресудите се носат без критички пристап кон вештачењата, туку врз база на нив, вели Сузана Јошевска во гостувањето во Утрински брифинг.

Кога има признание на вина, не мора да се да се изведуваат докази, имало вештачањето и се утврдило што се случило. Еве го квалификувале делото како небрежност, но зошто судијата одлучил да оди под законскиот минимум, можел да даде од 1 до 5 години, а оди со условна казна. За ублажена казна треба да има посебна олеснителна околност, а тоа не е каењето, вели Јошевска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × one =