Јовановска, директорка на Клиниката за гинекологија: Нема простор за паника кај трудниците

You must need to login..!

Опис

Трудници со високо-ризична бременост ќе бидат третирани на нашата клиника. Сите останати ќе бидат препраќани во болницата во Чаир. Доколку таму се преполнат имаме посебно изолирано одделени и би ги прифаќале оние трудници кои се суспектни за Коронавирусот. Имаме одвоен персонал кој ќе работи со нив.

Нема простор за паника кај трудниците, бидејќи во светски рамки имаме многу мал процент на заразени трудници и немаме податок за лош исход на пациентки кои биле во бременоста.

Податоците и од Кина и од Италија покажуваат дека немало никакви компликации кај заразените трудници, изјави за Утрински брифинг, Викторија Јовановска, директорка на Клиниката за гинекологија во Скопје.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 + 2 =