Јанкуловски: Целта на скринингот е да се увиди реалната состојба во училиштата и дали има раширеност на вирусот кај децата

You must need to login..!

Опис

Почнува скринингот во училиштата за откривање присуство на Ковид – 19 кој го уште пред повеќе од две недели го најави министерот за здравство Венко Филипче.

Со неколку одложувања пред почетокот денеска ќе се спроведува во девет училишта во Скопје каде според најавите ќе бидат опфатени 258 средношколци и во уште 14 општини низ државата.

Тестирањето ќе се одвива по случаен избор на ученици од е дневникот, а скринингот ќе биде извршен по добиена согласност од родител.

На оваа тема токму пред означувањето на почетокот, во Утрински брифинг разговараме со Денис Јанкуловски, медицински техничар од Центарот за јавно здравје кој всушност е на терен и е дел од тимот кој го спроведува скринингот на учениците.

-Започнуваме со скринингот. Целта на скринингот е да се увиди реалната состојба во училиштата и дали има раширеност на вирусот кај децата, вели Јанкуловски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

16 − seven =