Јанакиеска: Од оваа година учениците ќе добиваат за 60% повисоки стипендии

You must need to login..!

Опис

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за ученички стипендии за учебната 2021/2022 година.

Од оваа година на сила стапува одлуката за зголемување на месечните износи за 60 отсто во одредени категории.

За потребната документација и роковите кои мора да се запазат во Утрински брифинг гостинка беше Евгенија Јанакиеска, службеник за млади при МОН.

-Објавен е списокот со сите ученици и студенти. Оваа година е зголемен обемот и износот на стипендиите. Зголем е обемот и за социјалната категорија, но има и за ученици со потребни потреби, за телентирани ученици, уметници, има од стручните програми итн…

-Сите категории се зголемени, со тоа што секој износ кој што претходно бил 3.300 денари и 4.440 денари оваа година е порамнет на 6.050 денари, изјави Јанакиеска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

11 − 11 =