Ѓурѓај: Извештајот е историски – ЕК ја повика Албанија да ги почитува правата на малцинствата

You must need to login..!

Опис

Во Извештајот на ЕК за Албанија има и неколку точки за малцинствата во Албанија. Ова се историски точки, бидејќи ЕК ја повикува Албанија да ги почитува правата на малцинствата и да го спроведе Законот од 2017. Овој Закон е предвидува сите малцинства да можат да учат на мајчин јазик, употреба во јавната администрација, изјави во Утрински брифинг Никола Ѓурѓај, претседател на македонско друштво „Илинден”.

Од кога Законот е донесен, албанска Влада и Собранието уште ги нема донесено подактите. Законот ако ги нема овие подакти не може да стапи во употреба, додава Ѓурѓај.

Носењето на Законот опфаќа употреба на јазикот на малцинствата. Обраќањето на пратеникот од македонското малцинство е многу важно. Пратеникот јавно си кажа во Собрание, македонското малцинство да не се плаши и да си зема учество во сите државни институции. Говорењето на македонски во албанското Собрание и натаму ќе продолжи, вели Ѓурѓај.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eighteen − two =