Ѓорчев: ЕУ кон нас беше многу неправедна, останавме 17 години во тој процеп

You must need to login..!

Опис

-Сите напори на Република Бугарија, институционалноо, од Претседателскиот кабинеет, од Владата, од нивните евро-пратеници беа насочени кон тоа да се премести ветото кое што Бугарите не можеа да го објаснат во ЕУ, изјави во Утрински брифинг Марјан Ѓорчев, поранешен амбасадор во Бугарија.

Според Ѓорчев стратегијата на Бугарија целта била да се премести „пакетот“ кој што бил договорен со македонската Влада.

-Со ова гласање тие успеваат во нивната намера, вели Ѓорчев и додава дека за нашата држава тоа е многу лошо.

-Се работи за преседан, затоа што се изместува она што претставува преговарачка рамка, каде што билатералните прашања, никогаш до сега не биле предмет на преговарачката рамка, потенцира Ѓорчев.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × three =