Ѓорчев: Граѓаните ги делегитимираа сите министри – заминува човек кој што избриша патос со Македонија

You must need to login..!

Опис

Можеби за јавноста резултатите беа изненадување резултатите о изборите. Јас бев најголем оптимист, затоа што имам доста изборни циклуси зад себе. Ја поминав цела Македонија и го осетив сентиментот , изјави за Утрински брифинг Влатко Ѓорчев од ВМРО ДПМНЕ.

-Мислам дека има две главни причини за резултатот во првиот, а после тоа и во вториот круг.

-Структурно ако ги видиме бројот на гласовите минатата година, разликата помеѓу коалицијата на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ беше 12.000 гласови. Структурно минус 20.000 гласови од БЕСа, минус 25.000 од ЛДП и ДОМ. Минус 15.000 од Димитриевски. МИнус помали политички партии, актуелни градоначалници кои не се од СДСМ. Тоа е отприлика квантум од 50-60.000 гласови кои им недостасуваа, додава Ѓорчев.

Оставката на Зоран Заев и начинот на кој што го направи тоа не е чекор кон подобра политичка култура. Ова не е нешто ново оставки по избори поднесувале и многу други лидери. Сега ова кога Заев се обидува да го продаде не му поминува.

Апелирам до СДСМ ова да не заврши со неприфаќање на оставката, вели за УБ поранешниот пратеник Влатко Ѓорчев.

Целиот разговор погледенте го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

1 × four =