Што откри истрагата „Швајцарски тајни“?

You must need to login..!

Опис

Податоците кои стигнуваат од швајцарската банка „Кред Свис“ опфаќаат повеќе од 18.000 луѓе и повеќе од 100 милијарди швајцарски франци. Кога германскиот медиум Зидојче Цајтунг ги добива податоците просто е невозможно да го опфати целиот свет и да ги сработи сите овие ликови кои се појавуваат во податоците.

-Уште пред една година направи тим или конзорциум од повеќе медиуми меѓу кои и ИЛР, ги сподели податоците и така секој од партнерите ги работеше ликовите кои што се во своите земји, па така и ИРЛ го работеше делот за Македонија, изјави за Утрински брифинг новинарот од ИРЛ, Давид Илиевски.

-Важно е да се напомене дека не нелегално да се поседува сметка во Швајцарија. Во податоците има многу луѓе. Она по кое што се водеа сите новинари, најважен беше јавниот интерес.

-Кај Минчо Јорданов, Благоја Механџиски и Ларс Флин јавниот интерес во делот од Македонија е огромен. Овие луѓе не се само обични бизнисмени, биле дел од општествени случувања.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

sixteen − ten =