Проф. д-р Спасов: Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование цели кон изградба на солидарно и инклузивно општество

You must need to login..!

Опис

Претседателскиот центар за политичко образование е формиран во октомври 2020 и тоа е практично како „кров“ на организација која функционира во рамките на Кабинетот на претседателот на РС Македонија.

-Претседателскиот центар за политичко образование има најразлични активности, меѓу кои е и школата за политики.

-Центарот организира дебати и конференции на одредени прашања. Минатата година организиравме конференции за вонредната состојба поради пандемијата на Ковид 19. Тоа го направивме во соработка со Министерството за правда и како резултат на тоа сега има подговотвен нацрт Закон за вонредна состојба. Друга конференција беше посветена на критичната инфраструктура која ја организиравме со Министертвото за одбрана. Сега започнува и подготовка на Закон за критична инфраструктура како наша обрска во членството во нато и членството во ЕУ, изјави за Утрински брифинг проф. д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eleven + seventeen =