Шахот во време на пандемија – разговор со Зоран Стојчевски

You must need to login..!

Опис

Шаховската Федерација ги следи состојбите и од почетоците на корона пандемијата се фокусира на организација на интернет, он лајн натпревари на веќе познати платформи. Организиравме и еден брзопотезен турнир каде што учествуваа 150 играчи.

Приспособувајќи се на новата нормалност воспоставуваме протокол на организирање шаховски натпревари во услови на пандемија користејќи ги сите препораки од Светската шаховска федерација како и актулените препораки од Комисијата за здравство, изјави во Утрински брифинг Зоран Стојчевски, шахист.

Последен настан што беше организиран беше пред почнувањето на вториот бран во нашата земја. Протоколот беше строг, но максимално испочитуван. Се играше на маси во должина 1,2 метри, со маски, четири метри квадратни по игграч. Салите мораа да бидат проветрени, се дезинфицираа фигурите, додаде Стојчевски.

Од Европската шаховска унија бевме јавно пофалени и посебна статија беше направена за начинот на кои што ги организираме настаните и морам да додадам дека он лајн платформите имаат милионска публика и членови со кое се покажува интересот за шахот.

Целиот разговор со шахистот Зоран Стојчевски погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

8 − five =