Шапуриќ: Една изборна единица значи демократизација, застапеност и поголема вредност на секој глас на граѓаните

You must need to login..!

Опис

Ставовите на ЛДП се за отворени листи на советничките листи на локалните избори, изборот на градоначалник да биде во два изборни круга и сме за една изборна единица на парламентарните избори. Она што беше до сега кажано дека сите изборни модели до сега се менуваа со консензус на поголемите политички партии или барем на оние кои имаат делегирано член во ДИК, изјави во Утрински бирифинг Зоран Шапуриќ, потпретседател на ЛДП.

На овие разговори беше ставен акцент на локалните избори и тука ДУИ беше за избор на градоначачник во два изборни круга, како и СДСМ. За една изборна единица не кажаа да, но се уште немаат дефинитивен став. ВМРО-ДПМНЕ беше за избор на градоначлник во еден круг, така што околу една изборна единица останува да се разговара и понатаму, додава Шапуриќ.

Ние подолго време застапуваме дека сме за една изборна единица, СДСМ потврди дека е за тоа, при што ние изнесовме една можна идеја, доколку не се прифати предлогот за една изборна едница да не се намалува сегашниот број, туку да се оди на повеќе – осум или девет, вели Шапуриќ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 + seven =