🎥 📞 Чушков: За две недели се очекуваат автобусите од германскиот производител „МАН“

You must need to login..!

Опис

За 14 до 20 дена ги очекуваме автобусите да пристигнат во Македонија. Пандемијата од ковид-19 ја промени планираната динамика на испорака, затоа што овие возила требаше да пристигнат некаде во средината на март.

Во сите автобуси ќе има дополнителна опрема, како вградени полначи за телефони. Со новите еколошки автобуси годишно ќе се заштедат 25.000 евра за гориво во споредба со другите и воопшто нема да загадуваат, бидејќи емитуваат незначителна концентрација на ПМ честички, изјави за Утрински брифинг, директорот на ЈСП „Скопје“ Кристијан Чушков.

Морам да споменам дека во секој автобус имаме контролор кој го одредува бројот на патници и тоа да не биде над 50%. Ја имаме ситуацијата под контрола, вели Чушков.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five + 18 =