„Чекориме за правда“: Народот е желен за правда – на ред е ЕУ

You must need to login..!

Опис

Маршот „Чекориме за правда“ помина во мирна атмосфера, со над 10.000 луѓе кои излегоа на улиците. Целта на маршот беше Македонија конечно да стави крај на судските процеси кои се водени од СЈО, а сега преземени од Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Во Утрински брифинг атмосферата од Маршот ја пренесе новинарот Војо Мосјовски, според кого Маршот симболично именуван како „Чекориме за правда“, поминал во т.н академска атмосфера, мирно и досотоинствено и тоа ја прави разликата помеѓу протест и марш.

Инаку на Маршот учество земаа челиниците на владејачката СДСМ, како лидерот на партијата Зоран Заев, првиот човек на невладината Цивил Џабир Дерала, како и други општествени фигури – заедничка порака на сите е – народот е желен за правда и дека на ред е Европската Унија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × two =