Бочварски: Патиштата се национален интерес бр. 1 – ставаме ред во урбанизмот и градежништвото

You must need to login..!

Опис

Патиштата се национален стратешки интерес број 1. Очекувањата се дека ова не е проект на Владата туку на сите политички партии. Потпретседтелот Артан Груби разговараше со политичките субјекти и во моментов прокетот поврзан со патната инфраструктура и компанијата Бектел Енка е во Собранието. Знам дека јавноста е сензитивна во делот на корупцијата, но кога искрени намери има и Собранието и Владата и сите политички субјекти, тогаш треба да се даде шанса и да се проба. Доколку Собранието не е подготвено за еден ваков чекор, може и закон да не се изгласа. Се до сега е јавно и верувам дека така ќе продолжи и во иднина, изјави во Утрински брифинг Благој Бочварски, министер за транспорт и врски.

-Имамаме многу европски фондови и патишта кои се градат преку европските среедства – дел се со грантови, дел преку меѓународни кредитори и банки. Голем дел од патиштата и сега се кредитрираат, но имаме и грантови. Во овој покет министерството за финасии определува модел како би се финасирало, но пред тоа е потребно да се види што ќе одлучи Собранието. Ако стапи на сила, Владата ќе почне да разговара и да бара поволни финасиски средства, додава Бочварски.

Интегралното интервју со министерот Бочварски погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 − 2 =