Наумоски: Без паника со цените и инфлацијата, но внимателно во кредитно-монетарна политика

You must need to login..!

Опис

Дали светската економија влегува во води на непредвидливост поради најавите од можен продолжен шок на мутантите на ковид, дали и каков начин инфлацијата ќе се прелее и во Македонија, зошто по правило немоќните и малите економии го трпат тој удар, дотолку повеќе што американските федерални резерви уште од времето на Трамп го преплавија светот со долари кои се „без покритие“ и предизвикуваат ценовни и инфлаторни шокови.

-Земјите од еврозоната, августовската проекција е 3%. Имаме раст од 0.8% и се предвидува дека ќе се движи до 3.5-3.6% во опсек на таа анализа. Европската централна банка, тамошните прокеции се корегирани во нагорна линија. 2021 првичните априлски проекции на ЕЦБ беа дека инфлацијата ќе се движи 2.2%, во 2022 на 1.7% и во 2023 ќе се движи на 1.5%. Но актуелната состојба вели дека инфлацијата во македонската економија согласно официјалните бројки за август е 3.6%. Или има тенденција на осцилирање во зависност од ценовните промени, изјави за Утрински брифинг Синиша Наумоски, банкарски експерт.

-Но ние мора јасно да кажеме дека тоа е рефлексија секаде во земјите од Европа и светот и ние не сме имуни на тоа. Ништо нема да предизвика турбуленции ако инфлацијата се движи околу 3%, вели Наумовски.

-Ако инфлацијата само за август е 3.6%, тогаш кумулативно од јануари до август таа се движи 2.7%. Значи се движиме со бројка од околу 3% инфлација што мислам дека нема да предизвика таков раст на цените како што се шпекулира во јавноста, додава Наумоски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

1 + 4 =