Градежните парцели достигнаа и до 1000 евра квадрат – Цените во Скопје ќе растат – Зошто „Гранит“ не гради магистрални патишта

You must need to login..!

Опис

Тенденцијата дека градежништвото е моторната сила во содавањето на БДП со учество и до 10% на бруто домашниот производ изгледа дека се враќа и во пост ковид кризата. Но она што е атрактивно е што се случува со становите, цените и станбената изградба, особено во Скопје. Од каде налетот на навестување на галопирачки раст на цените во градовите. Во најава во метропалата тие веќе достигнуваат во просек од 2.000 евра во просек.

Гостин во Утрински брифинг беше Андреа Серафимовски дел од менаџерскиот тим на „Гранит“ и претседател на градежната комора.

-Ковид кризата го погоди градежништвото. Сите последици кои ги донесе кризата се чувствуваат и мислиме дека ќе се зголемуваат. Реперкусии имавме, но навремените мерки и одлуки, грижата за ресурсите како и пожртвуваноста на вработените, доведоа до тоа како компанија да не се почувствува многу кризата, изјави Серафимовски.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seventeen + two =