Шахпаска: Децата и градинките засега сигурни, ако е потребно ќе се воведе целосна вакцинација

You must need to login..!

Опис

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, со кој се дефинира дека недела е ден на неделен одмор останува блокиран на Комисијата за труд и социјална политика, поради процедурални забелешки.

Не беше овозможено да се отвори расправа за ова законско решение кое го очекуваат работниците и кое требаше да почне да се применува од 1 октомври оваа година. Овој Предлог закон овозможува над 92 проценти од вработените да одмораат во недела и со тоа да создадат рамнотежа меѓу приватниот професионалниот живот.

Дополнително, законското решение кое е на второ читање во матичната собраниска Комисија за труд и социјална политика, за малиот процент работници кои ќе работат во недела гарантира дополнителни најмалку 50 проценти повисока дневници, а воделот на моловите во недела ќе се работи во една смена, работниците ќе добијат 100 отсто повисока дневница, а ќе имаат право на слободен ден во текот на работната недела.

Во делот на контролата на работењето увид ќе вршат надлежните инспекторати, изјави за УБ Министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

twenty + six =