Македонците од Југославија го зедоа најлошото – корупција и турбофолк, а Словенците прогресивните работи

You must need to login..!

Опис

-Искажаниот став секогаш чини многу. Но што се однесува на музичкиот концепт, ние многу компромиси не сме праве, изјави во Утрински брифинг Горазд Чаповски, фронтменот на „Мизар“.

-Тој концепт на балкански, македонски фолклор со мешавина на визатинска и модерна електронска музика до ден денес го држиме, така што тука компромис нема, вели Чаповски.

-Еден пример, стваро не чинеше, кога бевме кај Оливер Мандиќ, 1988 година, кога тој ни рече, за пред првиот албум, што го снимавме во Љубљана, прејте на српско-хрватски и ќе ви го издадеме албумот. Тогаш Мандиќ беше уредник на ПГБ-РТБ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

seven + seven =