Христоски: Од град на колена, денеска Крушево се враќа во право светло – го наравивме дестинација за сите четири сезони

You must need to login..!

Опис

Започнати се активностите на Општинската организација на СДСМ во Општина Крушево. До сега во 90% од населените места и градот сум предложен како единствен кандидат. Ако ставиме паралела пред 2017 и денес, Крушево буквално беше на колена. Иако Крушево е град на историја, традиција, култура, сепак нешто ново му фалеше , изјави во Утрински брифинг градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

-Направивме патна инфраструктура, се соочувавме со огромни, долгогодишни проблеми кои беа предизвици на оваа локална власт. Се посветивме на туризмот, промоција и привлекување на домашни и странски туристи. Во Крушево организиравме за прв пат Светско првенство за параглајдерство. Крушево станува еден од трите центри во параглајдерство, тука е и змејарството, така што Крушево почна да живее како во зима така и во лето – го направивме дестинација за сите четири сезони, вели Христовски.

-Ние од почеток на мандатот започнавме со градење паралелно, како во населеното место, така и во Крушево. Крушево го сочинуваат 17 села и градевме од крајните дестинации, патна ионфраструктура секаде. Започна реновирање и санација на 30-тина улици, се посветуваме на главната транзитна улица, која значи промоција, движење и привлекување туристи во нашиот град, додава Христовски.

Целиот разговор со градоначалникот на Крушево, Томе Христовски, погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

nine + 12 =