Хоџиќ: Бугарите во Македонија заинтересирани само за „вистинско толкување на историјата“

You must need to login..!

Опис

-Агенција за права на помали етнички заедници е формирана во 2008-та година, кога имаше поголема еуфорија за патот кон ЕУ и барањето за бенч -маркови, изјави во Утрински брифинг Џелал Хоџиќ, заменик директор на Агенција за права на помали етнички заедници.

Агенцијата има цел да ги следи правата на помалку бројните заедници во повеќе области, како што се образованието на мајчин јазик, култура, употребата на јазикот и симболите, присуството во администрацијата и присуството во медиумите, вели Хоџиќ

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

20 − one =