Хоџа: Тутунот мора да се откупи – 30 милиони евра се ланските субвенции за црното злато

You must need to login..!

Опис

Во македонскиот аграр има две константи – интензивно субвенционирање на аграрот, на земјоделците и секогаш кога индивидуалните производители се незадоволни од откупнит ецени најавуваат протести, штрајкови. Ова е карактеристика во три децениската пост транзициска Македонија. Но има една констатна што одеднаш беше прекината – тутунот и тутунопоризводителите. лани со своите рекордни постигнати цени, се постигна за европски прилики најквискока цена.

Оваа година поради стартот на откупната сезона и лошиот старт на понудените цени од откупуваччите, во своевидна еконмско-дипломатска мисија влезе и министерот за аграр Аријан Хоџа.

Разговорот за минситерот Хоџа и очекувањата од конфликотот помеѓу откупувачите и производителите погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 − 11 =