Халили: Оставката на Заев е дојдена во лошо време и ќе влијае врз нашата репутација како држава

You must need to login..!

Опис

Откако премиерот Заев најави оставка сега се наметнува прашањето што ќе се случува со надворешните односи на државата. Оваа владејачка гарнитура зазема еден надворешн курс, сега на тема е проблемот со Бугарија. За тоа дали има некакви опасности оваа внатрешна состојба да го промени надворешниот курс на државата разговаравме со Мухамед Халили, претседател на Совет на амбасадори.

Оставката е дојдена во многу лошо време. Посебно за нашите евроинтеграциски процеси и мислам дека секако тоа ќе влијае врз нашата репутација како држава и нашите заложби за оддржување на меѓувладината конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија.

– Влегуваме во еден период на пасивност на Владата, а тој период го имавме до сега со саото оддржување на локалните избори, но сега односите се така ние да чекаме или нова владина коација или истат да продолжи или во краен случај да се оди на превремени парламентрани избори што не е се од полза.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

2 × five =