Филипче: Најкритична група се повозрасните – но никој не е поштеден

You must need to login..!

Опис

Искуствата од светот покажуваат дека младите луѓе се пренесувачи. Тоа беше сценарио и во Италија. Најкритична група се повозрасните особено луѓето кои што имаат хронични болести.

Впрочем смртноста е најголема кај нив. Но никој не е поштеден. Имаме дете од 15 години и во таа смисла ги обезбедивме капацитетите.

Посебно кај деца и посебно кај возрасни. Околу 30% од вкупниот број на заболени се пациенти на кои им треба механичка вентилација. Но голем дел од ширењето на вирусот е заради тоа што бил пренесен од млади луѓе, изјаво во Утрински брифинг, министерот за здравство Венко Филипче.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

sixteen − 3 =