Филипче: Нашиот пристап е навремен и остар – спроведовме мерки кои многу земји од регионот не го направија

You must need to login..!

Опис

Дали ќе се вика вонредна или кризна ситуација или нема никако да се крсти а ќе се преземат мерки е сосема небитно. Битно е да се имплементираат мерки кои во даден момент треба да се направат. Нашиот пристап е навремен и остар.

Спроведовме мерки кои многу земји од регионот не го направија. Направивме рестрикција на движење која е суштината во справувањето со овој проблем.

Целта е помалку движење – со тоа и помалку ширење на пренесување на вирусот. Во Италија имаше сценарио во кое многу носители беа без симптоми, а за тоа не беа свесни.

Многу веројатно дека и кај нас има слично сценарио. Затоа сакаме да стивнат движењата, луѓето да останат дома, да се избегнат контактите, бидејќи тоа е единствениот начин да се спречи ширењето на инфекцијата, изјави Филипче во Утрински брифинг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

twenty − fourteen =