Филипче: Кина понуди помош- очекуваме 200 респираторни машини

You must need to login..!

Опис

Донесовме одлука – сите капацитети да бидат на располагање на државата. Вкупниот број на репираторни машини е над 115 во сите јавн-здравствени установи ширум државата. Во приватните 80. Кумулативно околу 200.

Сега оваа недела завршува постапката, треба да стигнат уште 50, имаме добра шанса да обезбедиме уште 50 и во соработка и на заедничкиот состанок со амбасадорот на НР Кина, тој ја понуди нивната помош, како од страна на нивните експерти, (се одржа видео-конференција), и очекуваме уште 200 респираторни машини од Кина, изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 + twenty =