Филипов: Ја знаевме нашата цел – ЕУ, но не предвидовме што не чека на тој пат

You must need to login..!

Опис

Очигледно дека беше изненадување моделот на проширувење на ЕУ. Бугарија доцна го најви ветото. Направивме договор во кој изгледа не се прецизираа работите. Не се предвидуваше и одлуката на бугарскиот парламент кој им ги врза рацете на извршните институции. Но тоа се случи, ние изгледа реалноста не ја сфативме најправилно. Ние ги знаевме нашите цели, но не можеше да предвидиме што не чека на тој пат, изјави во Утрински брифинг поранешниот амбасадор, дипломатот Ѓорѓи Филипов.

Треба да се извши корекција. Таа корекција ќе ни одземе време, ресурси, ќе следи еден период во кој ќе има една подигната температура, вели Филипов.

Ние дома треба да ја спуштиме атмосферата бидејќи претпоставувам дека заедничка цел е ЕУ. Не треба да останеме вкопани во една потреба, во една цел. ЕУ во моментов е нереална имајќи ги предвид притисоците од надвор. Затоа прво на внатрешен план треба да се свестиме, да дојде до едно смирување на атмосферата. Барем на тоа може да делуваме, смета Филипов.

Целиот разговор може да го погледнете во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 + eight =