Филипов: Бугарите се спремаа како за војна, доктори одбиваа работа, страв од економски колапс

You must need to login..!

Опис

Во Бугарија живееме во услови на вонредна состојба. Секое сабајле, во 8 часот, претседателот на штабот дава брифинг за сите медиуми.

Вчера рече дека има сигнал од Бугарската амбасада во Скопје двајца регистрирани Македонци на излагање од Бугарија имале сигнали на Корона вирус.

Мислам дека тука ситуацијата се нормализира. Имаше едно време паника, се купуваа намирници како да е војна, но сега е тоа нормализирано. Луѓето гледаат сега да ги следат препораките на Владата и штабот.

Една од болниците, која не е специјализирана, а беше определена да биде центарот каде што ќе бидат сместени болните од вирусот, 60-70 доктори и медицински сестри поднесоа оставки. Нивниот аргумент беше дека не се подготвени за таква работа, но сега ситуацијата се смирува.

Исто така, бугарскиот парламент достави предлог за строга казна за докторите и медицинските сестри кои откажуваат работа. Но пратениците тоа го одбија и сега нема опасност за медицинските лица, изјави за Утрински брифинг, бугарскиот новинар, Костадин Филипов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eleven + two =