Украинецот Ганжа за УБ: Не прашааа ли дали сакаме војна – Украина ќе опстои и ќе победи

You must need to login..!

Опис

И кога војната ќе заврши, главното прашање е дали човечноста ја пуштивме низ канализација, од која и да е страна. Па дури и од воајерската.

-Ноќта поминува многу тешко. Пијам шолја кафе од сабајле. 10 пати слушам како не бомбардираат, но Украина ќе опстои и ќе победи, изјави за Утрински брифинг Денис Ганжа, млад политичар од Украина.

-Русија можеби ќе прекине и ќе даде можност за хуманитарна помош, но треба да знаеме дека по плаштот на Црвениот крст го кријат оружјето и војниците и се пренесуваат во цела Украина. Така што не треба да веруваме многу на Русија, напротив да веруваме сами на себе, вели Ганжа.

-Последната вест е дека беше бомбардирана никлаерната станица во Запорожје и тоа претставува опасност за цела Европа.

-Потребно е сите граѓани да се обрата кон своите држави и да се се направи безбедносно небо над Украина и да се стопира војната. Потребна е храброст, додава Ганжа.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

2 + 5 =