УБ тема: 8 март да стане неработен ден и да се излезе на марш

You must need to login..!

Опис

Борбата за првата на жените не се води само на 8 март, туку секој ден во годината. Гости во Утрински брифинг беа Савка Тодоровска, од Националниот Совет за родова рамноправност и Соња Хаџи – Николов од Акција здруженска.

Тодоровска смета дека државата во последните години направила многу за подобрување на статусот на жената преку донесената легислатива. Хаџи – Николов пак смета дека се уште е голема дискриминацијата.

Освен промената на свеста кај жените да се борат за своите позиции, потребно е и институциите да се погрижат за законите кои веќе постојат.

Прашани дали 8 март треба да се издигне на ниво на 1 мај и да стане неработен ден за сите граѓани, двете активистки сметаат дека дефинитно овој ден треба да стане неработен и да се излезе на марш на кој ќе се бараат правата, но и ќе се одбележи борбата на жените, за разлика од веќе воспоставената пракса на славење на овој ден со цвеќиња и подароци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 + sixteen =