Тунтев: Изолациите се убиствен фактор за развој на воздушниот сообраќај

You must need to login..!

Опис

-Воздушниот сообраќај беше најмногу погоден од корона кризата. Во март 2020 година, едноставно како со нож се пресече, зато што сите држави, практично без исклучок, ги затворија границите и не беше возможно да се одвива редовниот патнички сообраќај. Се застана, изјави во Утрински брифинг, Томислав Тунтев, директор на Агенција за цивилно воздухопловство.

-Се сеќавам дека три мееци и нашите аеродроми беа затворени, воздушниот сообраќај во светски размери беше сведен само на 10 проценти од она што беше во истиот период претходната година.

-Во светот на воздухопловството 2019 година се зема како репер, затоа што воздушниот сообраќај и туризмот заедно доживеаја бум.

-Таков развој не памети воздухопловната индустрија, вели Тунтев.

Тој се осврна и на оптимистичката прогноза за 2022 година во воздухоплоството во светски рамки, при што се смета дека вакцинацијата ќе биде масовна и успешна и патниците ќе се вратат во авиопревозот.

Тунев нагласи дека приходите од 2019 година од прелетите биле околу 3 милиони евра, но тие годинава се помали за една третина, односно околу милион евра помалку се инкасирани.

-Успеавме некако да ја пребродиме оваа година, со кратење на некои обуки, кратење на платите во МНАВ во договор со синдикатите, воведовме драстично штедење. Во 2020 година некако се снајдовме да ја пребродиме кризата, рече Тунев.

Целиот разговор погледенте го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

9 + 17 =