Трајковска: Ова забрзување на инфлацијата секако ќе ни изеде една цела плата колкава и да била

You must need to login..!

Опис

-Мојот впечаток е дека Фатмир Бесими се обидува да внесе малку помодерен третман на фискалните инструменти со кои може да оперира Министерството за финансии. Не знам дали има екипа за таков пробив. Веројатно за некој друг тип на политики, всушност купувате пари во околностите во кои е Македонија, изјави во Утрински брифинг новинарката Оливера Трајковска.

-Сакам да кажам дека друг тип на размислување можеби ги носи и другите можности. Што се однесува до предизивикот што треба да прават, мислам дека министерот не е строг како Никола Поповски или Тевдовски, но дека тоа на потивок начин знае да го оддржи во рамките на можното во Министерството, без да биде првиот кавгаџија, додава Трајковска.

-Секако дека државата ќе троши. Веројатно во догледен период ќе треба ги видиме анализите. Ние стоиме полошо од скоро сите во регионот во однос на резултатите што ги покажавме во првиот квартал околу инфлацијата, вели Трајковска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 + seventeen =