Трајковска Димова: Раководството на ЈСП дава поддршка на акциите на МВР за контрола на возилата

You must need to login..!

Опис

МВР вчера на територијата на град Скопје спроведуваше акција за контрола на возила со кои се врши превоз на патници.

На вонреден технички преглед беа изпратени возила и од ЈСП Скопје.

Според информациите од МВР кај пет возила на ЈСП се утврдени неправилности.

Исклучувањето на возилата предизвика нервоза кај патниците кои реагираа дека градските автобуси им доцнат или се прескокнуваат определени термини на возниот ред но проблемот настана поради техничките прегледи.

Од ЈСП информираат дека во ваквите ситуации секогаш ја следат состојбата на терен и доколку некое возило е исклучено веднаш испраќаат заменско за да ја пополни настанатата дупка во возниот ред.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со портпаролот на ЈСП, Деспина Трајковска Димова.

-Вчерашниот ден речиси да помина во знакот акцијата, односно во малите отстапувања во јавниот превоз во утврдените возни редови.

-Во текот на вчерашната акција исклучени од сообраќај, односно вратени на технички преглед биле 9 возила на ЈСП СКопје и притоа кај 5 од нив биле констатирани одредени недостаоци. Станува збор за ситни недостатоци, како напукната сијаличка на дисплеј во внатрешниот дел итн… Тие возила веќе денеска се предмет на сервисирирање и очекуваме најдоцна до утре да бидат вратени во сообраќај.

-Со ова автоматски се демантираат сите оние вчерашни бројки кои беа изнесени во јавноста дека се работи за 60, па дури и 170 возила.

-Раководството дава поддршка на овие акции на МВР, имајќи предвид дека се работи за безбедност на патниците. Тука нема политика, и даваме поддршка.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

18 − fifteen =