Трајанов: Треба чудо да се случи за да не добиеме датум за преговори

You must need to login..!

Опис

После извештајот од Европската комисија, Демократскиот сојуз излезе со соопштение каде на некој начин се навестува дека ќе добиеме датум за почеток на преговори.

Гостин во Утрински брифинг беше лидерот на оваа партија (Демократски сојуз) Павле Трајанов, кој изјави дека тие не избрзуваат со нивните ставови, оценки, но комуницирајќи со пријатели од Франција, Берлин, Атина, и предочувајќи им ги позитивните елементи кои оваа држава ги направи согледувајќи дека одлуката за почеток на пристапните преговори е усогласена и сега се работи за формална средба која што ќе се одржи на 26 март во Брисел.

Засега тие се информациите и треба чудо да се случи за тие работи да се пореметат.

Околу опасноста доколку ЕУ сега не ги отвори вратите за земјите од Западен Балкан, трајанов со став дека до сега ниту една држава не оспорила дека Македонија ќе добие датум за започнување на преговорите.

За Македонија е повеќе од јасно. Има дилеми околу Албанија, тука пред се Данска и Франција имаат некакви резерви, изјави во Утрински брифинг првиот човек на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

16 − 2 =