Тимоние за УБ: Успешни избори, реформи и носење Закон за ЈО е добро за добивање на датум за преговори

You must need to login..!

Опис

– Знам дека предлогот на Комисијата треба да го добиеме до крајот на месецов. Ова не се одлучува еднострано. Има консензус за нашите предлози.

Не очекувам компликации бидејќи нашите предлози беа базирани на аргументи за кое е потребно време. Мислам дека до самитот во Загреб ќе бидеме спремни.


– Потребни ни се успешни избори. Прогрес во агендата. Бидејќи постои метологија, но постои и агенда на реформи во политичката агенда како и законот за Јавното обвинителството, изјави за Утрински брифинг францускиот амбасадор во Северна Македонија, Кристијан Тимоние.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

thirteen + twenty =