🎥📞 Теменугова: Имавме хакерски напад којшто многу веројатно е добро организиран од центри на моќ кои подолго време го подготвувале ова

You must need to login..!

Опис

Во време на развој на новите технологии хибридните војни стапуваат на сила. Чекаме одоговор од надлежните за безбедносните протоколи за да дознаеме што навистина се случи таа вечер (нападот на ДИК и Time.mk). Консултиравме повеќе извори и она што е познато е дека имавме хакерски напад којшто многу веројатно е добро организиран од некои центри на моќ кои подолго време го подготвувале ова, изјави во Утрински брифинг Александра Теменугова, Институт за комуникациски студии.

Од оваа ситуација може да извлечеме неколку повеќе. Првата е дека ДИК многу лошо реагираше во ваква кризна ситуација, односно не постапи според оние правила кои важат за менаџирање на ваква ситуација – односно јавноста остана без информации што се случи. Второто е што правеа тогаш а и претходно останатите органи кои се занимаваат со безбедноста, вклучувајќи го најсензитивниот период – изборите, вели Теменугова и додава дека се уште нема одговор што откриле нивните служби.

-Она што нам ни е потребно во овие моменти е да извлечеме поука како да реагираме во ситуации како минатата недела. Сајбер нападите се во подем и за евтини пари може да се изврши ваков напад, вели Теменугова.

Препораките се дека Владите треба да инвестираат во опрема и во човечки ресурси кои би се справувале со ваквите напади, додаде Теменугова.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

one × five =