Тасевски: Со санкциите руските граѓани останаа без вистински информации за конфликтот во Украина

You must need to login..!

Опис

Во изминатиот период единствено Кина успеа да изгради сопствен интернет и тие долго време го развиваа тоа и годишно се трошат милијарди долари за оваа технологија. Русите се обидоа но не им успеа да изградат сопствена интернет мрежа, а конфликтот со Украина веќе наголемо трае.

-Ако се навратиме на Кина, веројатно голем импакт на нивниот ИТ развој имаше самата децентрализација, отворање за моќни американски компании кои кај нив произведуваат мобилни уреди и други технологии, и им им помогна да стекнат некое знаење кое го искористија и самите за развој за своја висока технологија. Со почетокот на конфликтот во Украина, во Русија беа забранети социјалните мрежи како Твитер и Фесјбук дека на овие мрежи се шири „прозападна пропаганда“ и руските жители би се ставиле во одредена заблуда. Потоа се отстранија со санкциите од тој пазар и разни други апликации, мејлови и слично. Епл целосно се повлече и со телефоните, уредите и со апликациите, вели Тасевски.

Русија има софтверска индустрија и свои апликации, но среде војната се појави потреба социјалните мрежи кои се повлекоа од рускиот пазар да се вратат за да може руското население да се информира и за другите аспекти на војната во Украина.

-Последните денови по иницијатива на невладините организации Акцес Нау и Викимедиа од сите санкции да се направи исклучок од некои апликации за да може рускиот народ да ги добие вистинските информации за конфликтот. Треба руските граѓани да добијат и една надворешна перспектива за настаните кои се случуваат во Украина и во остатокот на светот, рече Тасевски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

1 × 4 =