Таравари: Загадувањето на Гостивар е петпати помало, едниот апарат е расипан

You must need to login..!

Опис

– За среќа во во Гостивар имаме повеќе мерачи за загадување на воздух. Едниот е оној што покажува 982 пм кој е околу 1.000 метри до општинската зграда, а кај мене е отворен другиот мерач кој што е блиску до општината каде што покажува дека максимумумот во 12 часот е 132 пм 10 загаденост.

– Гостивар е меѓу ретките општини кои што работеше многу во овој правец. Креиравме реегистар на загадувачи, точно знаеме кои се најголемите загадувачи. Кои се причините за 982 пм10? Можно е да е пожар во училиштето „Гоце Делчев“. Тоа е прва опција. Пожар немаше. Значи останува втората опција, а таа е апаратот да не функционира, изјави за Утрински брифинг, градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

three − three =