Талески: Создаваме нова платформа, шестата сезона на Преспав е едно скалило погоре – во Бугарија е една од најгледаните ТВ серии

You must need to login..!

Опис

Преспав е една од најгледаните содржини. Има околу 30-40 милиони прегледи, што и за светски стандарди е голема и сериозна бројка. Како фирма решивме да создаваме нова платформа – се вика „Глеј.мк“, тоа е првиот македонски стриминг сервис, почнуваме наредната недела, фокусирани на квалитетна детска содржина, квалитетна регионална содржина и се разбира од наредната година покрај Преспав ќе имаме уште 4-5 нови македонски серии. Ќе биде комерцијален сервис, изјави за Утрински брифинг Пеце Талески, ОХО продукција.

Се разбира дека ќе се помачиме на почетокот, но тоа е иднината. Влегуваме во дигитално време, додава Талевски.

Шестата сезона е со најдобри сценарија до сега. Одиме едно скалило погоре. Тоа се должи на две работи – Досега екипата што работеше со Сашо Кокаланов прилично сериозно созреаа. Тука се и двајца бугарски сериозни пишувачи, како Алек Попов и годинава ни се приклучуват двајца српски сценаристи, Ромчевиќ и Новелиќ.

Во Бугарија Преспав е една од најгледаните ТВ серии, вели Талески.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four × 1 =