Сулејмани: Внимателно со продажбата на Попова Шапка – таму има милиони од туризмот

You must need to login..!

Опис

Премиерот Зоран Заев и министерот за економија Крешник Бектеши најавија можност за целосна или делумна приватизација на Попова Шапка. Тие се убедени дека ова ќе ги донесе очекуваните резултати.

Владата и сама не знае што ќе продава и како да го менаџираат ова. Попова Шапка не може туку така едноставно да се понуди на други инвеститрори, бидејќи тие ќе сакаат да видат што се нуди во развојните етапи, урбанистички проекти со гарантирани маркици за градба. Затоа Владата требаше да се фокусира во друга насока, па да понуди. Не може да нудиш нешто што не ти е документационо решено. Детален урбанистички план нема, изјави во Утрински брифинг архитектот Хамди Сулејмани, кој додава дека Општина Тетово воопшто не е ангажирана околу развојот на Попова Шапка.

-На средбата со премиерот и самиот тој забрани да не се развива тој урбанистички план/проект, бидејќи бил градоначланик, сам увиде дека тој проблем не може да се реши така што општината би била ангажирана за еден, Владата за друг, трета институција за трет дел. Тие треба сите да се соединат бидејќи тоа е еден орган, едно тело и само така може да функционира. За ски ценатарот да стане привлчено место потребно е првата година да помине во уредување на документационите постапки. Не смее да има една препрека. Потоа треба да се дели етапи – равој во туримот преку новите хотели и во новите ски патеки, смета Сулејмани.

Владата треба да земе примери како се развива Кожув и како од приватен инвеститор сега е блокиран. Значи ако вака се продава, на затворени очи, истото може да и се случи и на Шапка. Треба да има преплетеност помеѓу приватниот и јавниот сектор. Во тие менаџерски управувања треба да има соодветни луѓе кои ја познаваат проблематиката. Ако треба нека се платат од странство, вели Сулејмани.

Целиот разговор со архитектот Сулејмани погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two + 10 =