Сугарески: Носиме Закон за на никој во иднина да не му текне да прави дивоградби

You must need to login..!

Опис

Сметаме дека се она што во изминатиот период направивме го сторивме за на никој во иднина да не му текне да прави дивоградби, бидејќи не само што е казниво со закон тоа е практични неисплатливо.

Затоа не случајно се тие правни норми во делот на цената, 100% по редовен пат кои ќе треба по редовен пат да се платат и плус 50% казна. Во охридско – струшкиот регион во тој дел е комплетно затворен и не може да се градат нови дивоградби, но за жал се уште не добив одговор од ВМРО-ДПМНЕ од кои причини поднесоа над 1.000 амандмани и така практично го блокираат законот, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, одговорајќи на прашањето околу легализацијата на дивоградбите, нивното стопирање и дали е тоа обид за да се собираат политички поени или реално да се заокружи циклусот на легална урбанизација.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 + ten =