Стојмановски: Федерациите и клубовите да работат на привлекување на младите да се занимаваат со спорт

You must need to login..!

Опис

-ЕП е значајно меѓудругото за фудбалерите самите да се уверат дека можат. Имаа слаби моменти, 5-10 минути во секој натпревар што беа клучни за сите порази, тоа е резултат на неискуството, но она што е важно е да се уверат дека можат, дека не сме аутсајдери, изјави во Утрински брифинг новинарот на Слободен печат, Милорад Стојмановски.

-Работие ќе се менуваат. Замина Панмдев, селеторот, Велковски и Тричковски, но костурот ќе остане, оној што беше и на ЕП за млади во 2017 година. Боби Милевски ги познава играчите. Тимот е надграден со поискусните. Имаме добра подлога, добар материјал за да градиме еден сериозен тим кој ќе може да се надеваме на добар резултат во квалификациите кои претстојат, вели Стојмановски.

-Добрите резултати сакам и очекувам да се одразат на домашниот фудбал. Она што е поразително на македонскиот спорт е што досегашните успеси, федерациите и клубовите не го искористија оној фидбек во јавноста, кај децата што навиваа за фудбалерите, кошаркарите, ракометарите, да ги привлечат во своите клубови, да ги натераат да се бават со тој спорт, па потоа многу од нив да се занимаваат со тој спорт. Ако сега и ова не го искористи федерацијата, стварно ќе биде уште една пропуштена шанса, додава Стојмановски.

-Парите што дојдоа од пласанот на ЕП, ФФМ да ги вложи во фудбалот, да им помогне на клубовите кои беа во загуба во пандемичната година, смета Стојмановски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 − 12 =