Стојкова – Серафимовска: ВМРО – ДПМНЕ работи конструктивно – не сите закони кои што се предлагаат се за доброто на граѓаните

You must need to login..!

Опис

За денеска во Собранието на Република Северна Македонија најавена е средба меѓу комитетот за односи меѓу заедниците и здруженија на граѓани. Комитетот е едно од поважните тела во Собранието. Тоа е предвидено да служи во насока на граѓаните. Целта е да направи зближување помеѓу различните етнички заедници во Македонија. Неговата мисија и цел е да придонесе до едно пошироко општествено разбирање дека повеќе е богатство и поубаво во насока дека ние мора да одиме кон нашите сличности, да ги истакнуваме нашите специфики и да се почитуваме. Целта на денешната средба е да се запознаат граѓањските организации за постоењето на овој Комитет, вели Пратеничката од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Велика Стојкова Серафимовска.

Во однос на денешните закажани седници, 30-та и 32-та таа вели дека ВМРО – ДПМНЕ изминатиот период покажала голема одговорност, пред се општествена, бидејќи ја гледа состојбата во која се наоѓа државата, а пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ работи доста конструктивно во насока за доброто на граѓаните.

-Според нашите сознанија и анализи според кои ние се подготвуваме за секоја точка на дневен ред, не сите закони кои што се предлагаат се за доброто на граѓаните и државата., вели Стојкова Серафимовска.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

five × two =