Стојаноска: На Законот за буџет треба да гледаме како граѓани, не како политичари

You must need to login..!

Опис

По каков шнит ќе се кројат идните буџетски чекмеџиња на државата, кој ќе ги контролира, освен државниот ревизор, како ќе се арчат јавните парите од граѓаните, во Утрински брифинг разговаравме со Дафина Стојаноска, подпретседател на на пратеничиката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Со Стојаноска разговаравме и за тоа како ќе се однесуваат на итната седница попладнево кога треба да се прифати владиниот анти кризен пакет мерки.

-Кога се зборува за буџети ние постојано сме заедно да ги усогласиме ставовите од кои буквално зависи секој граѓанин. Овој нов предлог закон на буџети а истиот се однесува и на законот од 2005 година и сметам дека реално треба да претрпи промени.

-Одговорот за тоа зошто еден ваков закон се одолговлекува е навистина важен, со оглед дека првично беше инициран на почетокот на 2021 година и дури сега повторно се актуализира.

-Зошто се случува токму сега ова, според мене најверојатно причина е планирање на ребаланс на буџетот.

-Ние би предложиле фискалниот совет наместо три да има шест члена еден од МАНУ еден од НБРМ но наместо од ДЗР да има еден член од економскиот универзитет и еден како предлог на собранието на РСМ. Предлагаме овој совет да биде со мандат од 5 години.

-Не сакаме да се случи и со овој закон праксата која до сега се спроведуваше носиме одлични закони но истите остануваат само добро осмислени на хартија и не се имплементираат, вели за Утрински брифинг Дафина Стојаноска, подпретседател на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

eight − 4 =