Стојанов: Како федерација го афирмираме џудото – имаме проект за отворање на десет џудо школи во различни градови

You must need to login..!

Опис

Џудо федерацијата на Македонија (ЏФМ) го избра Ѓорги Стојанов за нов спортски директор на Федерацијата.

Стојанов е тренер на ЏК Дрим од Струга, а неговата работа се рефлектира со успехот на младите џудисти од клубот.

-Џудото е олимписки спорт кој што потекнува од Јапонија. Тој е еден од најздравите спортови за практицирање.

Сите знеме дека оваа година беше многу тешка. Во февруари имавме неколку државни првенства за потоа заради ковид-19 да бидат откажани. Ние како федерација помагаме на нашите клубови за да можеме да ја одржиме активноста на домашната и светската сцена, вели Стојанов за Утрински брифинг.

-2017 имавме бронзен медал од ЕП за кадети. Имаме освојувано медали од разни првенства што беше еден репер за нас како треба да се одвиваат активностите. Како федерација максимално се заложуваме да го афирмираме џудото и се движиме по добар правец. Имаме проект за отворање на десет џудо школи во различни градови, изјави во Утрински брифинг Ѓорѓија Стојанов, спортски директор на Џудо Федерацијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 + nineteen =