Стојанов: Градоначалникот мора да биде иницијатор на развој, Левица клучна за изборите во Штип

You must need to login..!

Опис

Одлука дали и кој ќе биде кандидат за градоначалник на Штип е во фаза на носење низ органите на Левица. До утре ќе имаме конечна одлука на президиум. Го гледаме јавниот интерес кој во овој момент се уште е сензитивен. Овие денови добивме некои анкети кои што ги правиме и можам да кажам дека рејтингот на Левица од парламентарните избопри до сега е дуплиран. Претпоставуваме дека доколку би влегле во кампања во Штип тој би дошол до 10 -15%‚ поддршка што претставува сериозен политички багаж.
Но нашата идеја не е само да влеземе во трката и да ги пореметиме сметките, туку да обезбедниме победа, да ја освоиме општината и со тоа да демонстрираме дека на локално ниво може да води успешни локални политики, изјави во Утрински брифинг универзитетскиот порфесор Трајче Стојанов од Левица.

-Левица по многу аспекти е атипична партија. Во раководството има луѓе со силна идеолошка провининенција. Тоа е лепакот на партијата. Не е тајна дека после двата пратеника имаше силни притисоци и врз партијата и врз пратениците и мислам дека само силната идеолошка убеденост ја додржаа нивната верба да останат на правиот пат, вели проф. Стојанов.

Целиот разговор со универзитетскиот професор Трајче Стојанов од Левица погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20 − 2 =