🎥 Стојановски: Пливачката федерација очекува позитивен одговор за базените да започнат со работа

You must need to login..!

Опис

Базените се се уште затворени и покрај тоа што мерките почнаа да олабавуваат. Започната ли е иницијатива да се отворат овие капацитети и тренизните да започнат?

Гостин во Скопски Агол на Утрински брифинг беше Илија Стојановски, потпретседател на пливачката федерација на Македонија, кој изјави дека барање за отворање на базените е испратено до релевантните институции, но одговор се уште немаат добиено.

-На 7 мај доставивме барање до Владата на РСМ, Агенцијата за млади и спорт и Комисијата за заразни болести. Во тоа барање имаше препораки по кои би започнале да работат базените. По неколку денови добивме одговор дека писмото е испратено на разгледување, и очекуваме позитивен одговор за да започнеме со работа“, изјави Стојановски.

Националната пливачка федерација е во постојана комуникација со базените каде што се прават напори тие препораки што бобрзо да се спороведат за да се почне со нивно спроведување. Приликава ја користам да апелирам до надлежните дека базените се најбезбедни, а ова е базирано и на научни студии.

Во препораките се направени скици каде контактите се сведени на минимум. Очекуваме на позитивен одговор, но тоа зависи и од растот или падот на заразени и заболени од КОВИД-19, додаде Стојановски.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

one + eleven =