Стојановски: Заев направи брутално мешање во судската власт

You must need to login..!

Опис

Јас нема да ја коментирам пресудата која се очекува денеска да биде изречена за предметот „Таргет – тврдина“, не би сакал да пејудицирам нешто кое што не е во надкежност на институцијата во која што јас припаѓам, би оставил на судските органи во текот на денот да соопштат каква ќе биде пресудат. Со такви математики пред некој ден излезе премиерот со што направи брутално мешање во извршната во судската власт и зазема улога да биде и обвинител и претседател на суд и судија да одредува дали на некого ќе му се намали казната ако се врати во државата, дали ќе му се одземе или конфискува имотот, па после се еве оставам да видам каква ќе биде денешната пресуда, вели за УБ пратеникот од ВМРО – ДПМНЕ, Бојан Стојановски.

Тој додава дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата за интерпелација на Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на Алијанса и Алтернатива, бидејќи за бегството на Мијалков како што вели не може оправдување да биде дека потфрлил системот.

– Ние поднесовме постапка за интерпелација на владата па сега чекаме да видиме кој од мнозинството ќе не поддржи нас како опозиција затоа што треба да покажат дека не само граѓаните кои што го го дале својот глас за опозицијата се жедни за одговорност туку и оние граѓани кои што нив ги гласале, вели Стојановски.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

16 + 4 =