Станковиќ: Криптовалутите не гарантираат анонимност туку псевдонимност

You must need to login..!

Опис

-Пропадна третиот најголем стејблкоин во крипто индустријата. Тоа е финансиско средство кое претендира да следи цена, во случајот на доларот. Стејбл-коин треба да има постајана еднаква вредност со доларот, изјави во Утрински брифинг Стефан Станковиќ, експерт за крипто/блокчеин валути.

-Но во случајов постојат постојат различни случаи на стејблкоин, бидејќи целата индустрија е многу млада и уште се експериментира, додава Станковиќ.

-Криптовалутите се регулирани во Америка, во Европа. Се знае што е кои регулаторни тела ги регулираат. Во САД имаме пандан на Комисија за хартии од вредност, како што е во Македонија.

Целата анализа погледенте ја во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × four =