🔴🔴🔴 СПЕЦИЈАЛНО ОД ЛВИВ | Атовска: Ако руските хиперсонични ракети удрат во населено место, нема да остане жив човек

You must need to login..!

Опис

Сѐ почести станаа алармите за засолнување во скривниците, по неколку пати во денот. Очигледно е дека се детектира поголема опасност на небото. Жителите на Лвив не чувствуваат толку страв, па некои и не одат во скривниците, вели Кристина Атовска, специјалната известувачка на Утрински брифинг и Слободен печат од Украина.

-Викендот беше мирно, но беа донесени големи политички одлуки. Сите телевизии ќе мора да се претворат во еден канал, сите ќе зрачат еден канал. Друга значајна одлука на Зеленски е стопирање на сите активности на опозицијата на што следуваше реакција од опозицијата која најави дека ќе се бори против таквиот декрет. Зеленски рече дека состојбата налага така и ја обвини опозицијата дека е поврзана со Русија. Освен тоа, Русија почна да употребува ново оружје испукано од море, како и хиперсонични ракети за уништување на подземни складишта штозначи дека ако ваков тип ракета удри во населено место нема да има преживеани цивили во скривниците.

Што се однесува до кордоите за извлекување, за викендот беа успешни, иако имаше и неколку кои мораа да сопрат. Според официјални информации во саботата ба извлечен 6500 а во неделата 7000 жители од загрозените градови. Полесно е да се извлчат луѓето отколку да се внесе храна и хуманитарна помо во погодените градови. Најтешко помина Мариупол каде има најмногу заглавени жители и тоа под земја.

Украинските власти велат дека довербата кон Зеленски е стоотстотна. Сите сакаат што побрзо да заврши оваа војна и поддржуваат преговори. Но, Русија им даде ултиматум на Украинците за предавање на Мариупол што беше одбиено. Така што, отсега натаму сѐ е можно, но желба за преговори има. Властите на Украина гледаат и кон западната јавност за помош.

Досега не се гледаше многу во јавноста освен преку повремени соопштенија, не излегуваат на прес конференции. Тие досега премолчено го поддржуваа Зеленски и имаа досега сенс дека државата е во воена состојба сѐ додека Зеленски вчера не го донесе декретот за забрана на работата на опозицијата.

Во студиото беше и колегата новинар и аналитичар за меѓународна политика Дејан Андоновиќ.

Целиот разговор погледнете го во видеото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

4 × 2 =