Спасов: Очекувам малите партии и независните да им ги поматат сметките на големите партии

You must need to login..!

Опис

Мислам дека просторот кој што има се дозволува на социјалните мрежи дефитивно е почната пред кампања.

Во последните години се зголеми динамиката на комуникацијата на сите политичари и функциониери и тоа може да оди само во нагорна линија, изјави за Утрински брифинг Никола Спасов од „Рејтинг“.

Овие локални избори се интересни затоа што имаме најголем број на кандидати, најголем дел независни или нови партии, или коалиции кои претходно не оделе самостојно. Тоа е позитивно во смисла на демократските процеси во земјата.

Скопје има 12 кандидати во прв круг, што е изненадувачки. Има повеќе причини за тоа – првата и главната смемат дека е ниската излезсност на претходните избори и генералната разочараност на електоратот од големите партии е мотиватор за малите партии кои што сега гледаат голем простор да добијат гласови, додаде Спасов.

Целиот разговор погледнете го во видеото

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

15 − three =